Brezilya Fönü Nedir ?

Yazar admin 19/12/2018 0 Yorum

Brezilya Fönü Nedir ?

Bakımlı olmanın öncelikli kurallarından biri de saçların sağlıklı ve parlak görünmesidir. Saçlara her gün fön çekmek ve şekil vermek zamanla saçların yıpranmasına, kurumasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Günümüzde insanlar genellikle her gün fön çekmek ve yüksek ısılı cihazlarla saçları şekillendirmek yerine brezilya fönünü tercih ediyor. Uzun süre dayanıklılık sağlayan ve sanki yeni fön çekilmiş gibi bir görünüm kazandıran brezilya fönü, göründüğü kadar sağlıklı mı? Saçlara bir zararı var mı? diyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Yaklaşık 4 saat süren ve sonrasında saçlara 6 ay kalıcılık sağlayan brezilya fönü işlemi kişinin etkisi saç yapısına ve saç sağlığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Verdiği etki sayesinde saçlar her daim fön çektirilmiş havasında genellikle kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip kişilerin tercih ettiği bir işlemdir. Daha bakımlı görünmek isteyen düz saçlı kişiler de bu işlemi tercih etmektedir.

Brezilya fönü saçların daha sağlıklı, parlak ve muntazam görünmesini sağlar fakat ne yazık ki göründüğü kadar sağlıklı olduğu söylenemez. Amerikan ilaç ve gıda idaresi (FDA) Formalhedit adlı kanserojen maddenin brezilya fönünün en tehllikeli maddesi olduğunu belirtmiştir. Bu madde hastanelerde cesetlerin hızlı çürümesini engellemek amacıyla ve bazı tekstil ürünlerinin buruşmaması için kullanılır. Çeşitli gıda ürünlerinde de küflenmesini önlemek amacıyla da kullanılır.

FDA tarafından tehlikeli bulunan brezilya fönünde %8,7 ila 10,4 oranında formalhedit maddesi bulunduğunu ve bu oranın en fazla 0,2 olması gerektiğini belirtmiştir. Uzun süre bakımlı ve sağlıklı görünüm sağlayan bu madde etrafına kanser saçıyor

Bakımlı görünmek adına yapılan brezilya fönü saçlarda bazı kalıcı problemler yaratabilir. Bu işlemi yaptıran kişilerde zaman içerisinde saçlarda dökülme ve diğer çeşitli problemler yaşanmaktadır. Saç sağlığınızı korumanız için saçlarınızı 3 günde bir yıkamalı ve sık sık şekillendirip kendi halinde kurumaya bırakılmalıdır. Brezilya fönünü asla evde kendi başınıza yapmayın. Temizliğinden şüphe duyduğunuz kuaförlerde yaptırmayınız. Kalitesiz ve ucuz olan ürünlerde kanserojen madde normalden daha fazla olabilir.

 

Yorumla