Doğal Keratin Nedir ?

Yazar admin 28/12/2018 0 Yorum

Doğal Keratin Nedir

Keratin, vücudumuzda deri üzerindeki oluşumların meydana gelmesini sağlayan bir proteindir. Genel olarak saç ile ilgili çeşitli bilgi içerikleri ve ürün ambalajlarında karşımıza çıkan keratinin önemi büyüktür. Saçın defans yapısını ve sağlıklı olmasını sağlayan keratin korteks içeriğinde kılın iç çekirdeği ve kütikül içeriğinde dışsal olarak koruyucu özellik arz eder. Tıpkı vücudun genel bağışıklık sisteminin bileşenleri gibi, saçın bağışıklık sistemi de keratin proteinin yeterli seviyede kalması ile güçlü olur. Öte yandan vücutta  doğal olarak üretilen keratinin zamanla eksiklik göstermesi, saçların sağlıklı ve esnek görünümünü yitirmesine, erken yaşta dökülmelerin başlamasına ve saçın doğal yapısının bozulmasına neden olur. Üstelik yalnızca saç değil tırnak ve cildin sağlıklı yapısında da bozulmalar, keratinin eksikliğine bağlı olarak meydana gelir.

DOĞAL KERATİN NEDİR?

Vücudun çeşitli nedenlerden dolayı keratin üretiminin yavaşlaması, saçın yeterli keratin oranına sahip olmaması ele aldığımız üzere saç tellerinde deformasyona ve saçların defans özelliğinin ortadan kalkmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda keratinin sağlanması harici yollarla mümkün olmakla beraber, saçın bu tip uygulamalarla yeniden esnek ve sağlıklı olması sağlanır. Ancak bu noktada akla doğal keratin nedir sorusu gelir.

Doğal keratin, vücudun doğrudan keratin üretiminde eksiklik meydana geldiğinde, harici yollarla doğal sentezleme yöntemleri ile oluşturulan keratin yağının stabilize edilmiş halidir. Günümüzde özellikle saç bakımı ürünleri arasında, saç bakımına ihtiyaç duyan kişilerin sıklıkla edindikleri bir ürün olan doğal keratinin harici uygulamaları ile saçların eski sağlıklı görünümüne ve güçlü yapısına kavuşması hedeflenir.

DOĞAL KERATİN NASIL EDİNİLİR?

Bugün milyonlarca insanın saç dökülmesi, saç zayıflığı ve bakımsızlığı sorunlarına yönelik olarak piyasada çok sayıda “keratin içerir”, “doğal keratin” gibi etiketler ile satılan ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin çok büyük bir kısmı doğal yollarla sentezlenmemiş keratinden meydana getirildiği gibi kimyasal yani yapay ürünler olması nedeniyle saçlara uygulandığında kısa vadede olumlu bir sonuç veriyor gibi görünse de saçların daha büyük bir risk ile karşı karşıya kalmasına ve zamanla zayıflamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle satın alacağınız keratin ürününün tamamen doğal yollarla üretilmiş olması konusunda hassas olmanız ve sentetik ürünlerden kaçınmanız gerekir. Keratin Eczanesi’nin sunduğu doğal keratin ürününü bu anlamda tercih ederek, karşılaşabileceğiniz ürün risklerinden kurtulabilmeniz mümkün.

 

Yorumla