Kepekli Saçlardan Kurtulmak

Yazar admin 30/12/2018 1 Yorum

Kepekli Saçlardan Kurtulmak ?

Her fırsatta saçlarımızın bakımını yapmaya ve sürekli taramaya özen gösteririz. Genel olarak bunları profesyonel destek almadan evde kendimiz uygulamaya çalışırız. Tabii ki saç bakımı ve temizliği evde kolaylıkla yapılabilir.

 

Uzmanlar saçlı olan derinin normal derilere göre daha fazla yağ yoğunluğu olduğunu, saç diplerinde normalden fazla yağ bezesi bulunduğunda bu yağ bezeleri terleme oranına ve saç temizliği oranına göre saçın yağlılık oranına doğrudan etki ettiğine dikkat çekmiştir.

 

Uzmanlar saçlı derilerin dış etkenlere daha fazla maruz kaldığını ve daha hızlı kirlendiğini eğer sıcak havalarda güneş ile teması da varsa saç derisi terlemeye bağlı olarak saç derisi havasız kalır ve gözeneklerin tıkanmasına yol açar.

gözenek açıcı iksir

keratin dip bakım yağıKafamızda Ne için Kepek Oluşur?

Kepekli Saçlardan Kurtulmak için özellikle giydiğimiz koyu renkli kıyafetlerin üzerine kepek dökülmesi görüntümüzü iki katı kötüleştirir. Hemen hemen hepimiz kepekli saçlara şahit olmuşuzdur. Peki bu neden olur ? Her ne kadar kötü bir durum olsa da bu olağan bir süreçtir.

Cildimizin 7 katmandan oluştuğunu ve belli dönemlerde alttan gelen sağlıklı ve yeni deri en üstte yer alan ölü deriyi dökmeye başlar ve bu durum saç üzerinde küçük beyaz taneler oluşturur. Bu süreçte özellikle kullandığımız tarak gibi saç şekillendiricilerin kullanımı kepeği daha çok ortaya çıkarır. Kepeklenme aşırı değilse eğer herhangi bir hastalık yoktur. Fakat deri altında yuvalanmış olan “malassezia furfur” adlı mantar saçımızda aşırı yoğun kepeklenme sorununa sebep olur.

 

Bundan korunmanın yolu ise öncelikle saçlarımızı temiz tutmalıyız. Saç yapısına göre kış aylarında en az 3-4 günde bir defa, sıcak yaz aylarında ise mümkünse her gün yıkamalıdır. Başka birisinin kullandığı tarağı asla kullanmamalısınız. Jöle gibi saç ürünleri kullandığınızda eve döndüğünüzde saçlarınızı mutlaka bu kimyasaldan arındırmalısınız.

1 Yorum

Mehmet Ali Kahraman:
16/01/2019, 12:27:24 PM
Cevapla

Makaleniz çok faydalı ben de gözenek acıcı serumu kullanıyorum saçımda kepek falan kalmadı teşekkürler.

Yorumla