Keratin Bakımı Doğal Çözüm

Yazar admin 15/05/2019 0 Yorum

Keratin Bakımı Doğal Çözüm

 

Saç bakımı, insan derisinden yetişen saçları ve daha az miktarda yüz, kasık ve diğer vücut kıllarını içeren hijyen ve kozmetik için genel bir terimdir. Saç bakımının wikipedia’daki tanımı tam olarak budur. Peki saç bakımını nasıl yapmalıyız? Saçımızın neye ihtiyacı var? Bunları nereden öğrenebiliriz? Aklımızda bunun gibi bir sürü soru var, cevaplar ve çözüm ise zor değil.

 

Vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Bu oran yetişkin bir erkekte %60 iken, çocuklarda %65-75 arası ve kadınlarda ise %50 oranındadır. Vücudumuz için bu kadar önemli olan su oranı ise yaşlandıkça azalmak da olup, yağ oranımız artmaktadır. Zamanla kaybolan nem ise görünüşümüzü oldukça etkilemektedir. Cildimiz kuruduğunda yoğun nem oranı içeren kremlerden kullanırız. Eğer saçlarımız kuru ve cansız görünüyorsa ihtiyacımız olansa, saçımıza keratin bakımı yapmaktır. İçeriğinde bulunan protein ihtiyacımız olan nemi sağlayarak, sağlıklı bir görünüm kazanmamızı sağlar.

 

Çabuk Uzayan ve Bakımlı Saçlar

 

Hızlı saç uzatma sorunu da keratin kullanımıyla çözülür. Uzamayan, çabuk kırılan, seyrelen saçlar hepimiz için büyük bir kabustur. İstediğimiz gibi kestiremeyiz ya da boyatamayız. Ne yapsak bir türlü uzamaz! Gerekli olan bakım ise mega keratin seti ile kokaylıkla sağlanabilir.

 

Bazı insanlar yapısı gereği kuru saçlara sahiptir. Doğuştan gelen bu dezavantaj çeşitli kimyasallardan sonra tam bir felakete dönüşebilir. Saf keratin ya da doğal keratin ise kişilerin evinde bile uygulayabileceği basit bir yöntemdir. Cılız, kuru ve seyrek olan saç, bu işlemin ardından sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanır. Duştan çıktıktan sonra bile hacim ve şeklini korur.

 

Dış Etkenlerden Korunan Saçlar

 

Katkısız keratin olarak da bilinen bu ürünle, herkes kendi bakımını güvenle kendine uygulayabilir. Saçlar pek çok dış etkene maruz kalmaktadır.

 

Saçlarımızın normalde büyük kısmı uzama, %5-15’i ise dinlenme aşamasındadır. Dinlenme aşamasında olanlar yıkanma ve tarama sırasında dökülür. Uzayan saçlarla beraber yerini yenileri alacağı için bir seyrelme olmaz. Hamilelikte ise yükselen östrojen hormonu sebebiyle saçların uzama aşaması artarken, dinlenme aşaması kısalır. Bunun sonucunda da normalden daha az saç dökülmesi görülür. Saçın hamilelikte normalden daha fazla canlı ve sağlıklı görünmesinin sebebi budur. Hamileliğin sonlanmasıyla beraber normale dönmeye başlayan hormonlar yüzünden dinlenme aşamasındaki saçlar hızla dökülmeye başlar. Bu durum yaklaşık 6-12 ay arası devam etmektedir. Fakat çözümü mümkün olmayan bir durum değildir; uygulanacak keratin botoks yöntemiyle saçlar eski haline döndürülür.

 

 

Sağlıklı Saçlar

 

Sağlıklı saçların %88’i protein %12’si ise sudan oluşur. Protein saça dayanıklılık, hacim ve şekil verirken; nem, canlılık ve elastikiyet katar. Besin yoluyla alınabilen keratin her zaman olmamaktadır. Protein eksikliği saçta kendini hemen belli eder. Saçların incelmesine, renginin solgun görünmesine, saç dökülmesine neden olur. Zamanla artan ve kişiyi mutsuz eden bu belirtilerin yok edilmesinde keratin kullanılmalıdır. Keratin takviyesi sayesinde sağlıklı saçlara kavuşmak ise hayal olmaktan çıkmıştır.

 

Doğru Bakım Teknikleri

 

Yüksek ısı da saçları cansızlaştıran etkenlerden biridir. Uzmanlar duş alırken bile sıcak suyun kullanılmaması gerektiğini söylemektedirler. Zaten sağlıksız olan saçları sık aralıklarla düzleştirmek, fönlemek, maşalamak gibi işlemlere tabi tuttuğumuzda geri dönülemesi zor hatalar yaparız. Bazen boyamak ya da kısaltmak bile çare olmaz. Çünkü yüksek ısıya dayanamayan proteinler saçta azalmaya başlamıştır. Böylelikle saçların sağlıksız görünümüne sebep olmaktadır. Azalan bu protein seviyesi ise besin desteği ile de normal seviyeye çıkarılamaz. Dengeli, eski ve sağlıklı haline getirmek için keratin takviyesi şarttır.

 

Yorumla