Keratin Nedir

Yazar admin 31/12/2018 1 Yorum

Keratin Nedir ? 

Keratin, cilt, saç ve tırnaklardaki ana bileşeni oluşturan bir proteindir.

Saç esas olarak keratin ile ilişkili proteinlerden oluşur. Keratin hem kortekste kılın iç çekirdeği ile kendi gücünü belirlemeye yardımcı olan bir iç yapısal protein olarak hem de kütikül içinde dış koruyucu bir protein olarak işlev görür.

 

Keratin Ne İşe Yarar ?

Saçlar güneş, kimyasal veya fiziksel çevresel faktörlerden zarar gördüğünde saçtaki keratin azalır. Saçta yavaş yavaş azalarak kaybolan keratin saçın korteksini açığa çıkararak ek hasara duyarlı hale getirir ve saçta çukur gibi birçok nokta oluşmasına neden olur.

 

Kaybolan keratinin saçlara yeniden yüklenmesi gözeneklerin düzeltilmesine ve saç yüzeyinin toparlanmasına yardımcı olur. Saça genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırarak onarılmasını ve güçlenmesini sağlar.

 

Keratin saç etrafına koruyucu bir kalkan oluşturur ve saçlarınızın esnek ve genç kalmasını sağlar

 

Ne yazık ki, keratin fazla astar, ısı, kimyasallar ve diğer zararlı süreçler nedeniyle tükenebilir.

 

Keratin, saç lifli yapısal proteini, tırnaklar, boynuzlar, tırnak yünleri, yün, tüyler ve cildin en dış katmanlarındaki epitel hücreleridir.

 

Keratin, özellikle epiteldeki önemli yapısal ve koruyucu fonksiyonlara hizmet etmektedir. Bazı keratinler kilit hücresel aktivitelere olanak sağlayarak hücre büyümesi ve protein sentezi düzenlediği görülmüştür.

 

Keratin proteinleri, ikincil yapılarına (hidrojen bağından etkilenen polipeptit zincirlerinin geometrisi) dayanarak, alfa-keratinler ve beta-keratinler olarak alt gruplara ayrılabilir.

 

Memelilerde deri, saç ve yün içinde alfa-keratinler öncelikle lifli ve helis yapıda bulunur. Kuşlarda ve sürüngenlerde bulunan beta-keratinler, paralel polipeptid tabakalarından oluşur.

 

Keratin amino asit kompozisyonu, oluştuğu dokuya ve fonksiyonuna bağlı olarak değişir. Sistein kalıntıları, disülfid bağları vasıtasıyla kovalent olarak bağlanan ve sistinleri oluşturan özel önem taşımaktadır. Sistinler, keratinin mükemmel stabilitesinden sorumludur.

 

Keratin sıcak veya soğuk suda tamamen çözünmez ve proteolitik enzimlerin (protein moleküllerini parçalayan enzimlerin) saldırısına uğramaz. Keratin elyaflarının uzunluğu, su içeriğine bağlıdır: tam hidratasyon (yaklaşık% 16 su) uzunluklarını yüzde 10 ila 12 artıracaktır.

 

Kısaca keratin nedir, cildimizin, saçımızın ve tırnaklarımızın ana bileşenidir. Protein yapı taşları, sarılı, çapraz bağlı ve sert ya da yumuşak olarak sınıflandırılmış amino asit zincirlerine sahiptir.

İç bağlar, stabilitesini, enzim direncini ve çözünmezliğini (su emmesine rağmen) keratin sağlar. Cilt ve saç çok katmanlı olup, çivi matrisinden, saçtan ampulden veya epidermal bazal tabakadan olgunlaşır. Keratinositler, germinal tabanı ayrılırlar, şekil değiştirirler ve keratin üretmeye ve biriktirmeye başlarlar. Daha sonra sertleşir ve esnek, düz ve suya dayanıklı korneositler haline gelirler. Bu kornifikasyon her yapı arasında farklılık gösterir ancak genel işlemler ve amaçlar paylaşır.

 

1 Yorum

Leyla güler:
03/01/2019, 04:43:19 PM
Cevapla

google de araken buldum makalenizi oldukça iyi bilgi verilmiş teşekkürler.

Yorumla