Kuru, Mat ve Sert Saç Bakımı

Yazar admin 22/12/2018 0 Yorum

Saçlarımız zamanla kurur ve sertleşir. Bunun en büyük nedenleri arasında, kimyasal ürünler ile yapılan işlemler olduğunu söyleyebiliriz. Kimyasal içeren saç boyaları, sık fön kullanımı ya da maşa kullanımı, şampuanlar, saç kremleri ve birçok kimyasal içeren saç bakım ürünlerini sayabiliriz. Kuru mat ve sert saçlar için yapmamız gereken bakımı doğal yollarla ya da doğal ürünler ile gerçekleştirmeliyiz. Kuru mat ve sert saç bakımı hakkında daha fazlası için makalemizi okumaya devam edin.

 

Kuru mat ve sert saçlar için; Özellikle paraben, silikon, petrokimya,  üre ve tuz içermeyen organik ve doğal şampuanlar kullanılmalıdır. Keratin bir proteindir. Saçlarımızın biyolojik yapılarında da keratin bulunmaktadır. Fakat zamanla çevresel ve kimyasal faktörler ile saçlarımız keratin kaybına uğrar. Bu yüzden, saçımızın bakımı için keratinli ürünler tercih ederek, protein yönünden de saçlarımızı zenginleştirmiş oluruz ve saçlarımız beslenir. Daha canlı ve parlak bir hale gelir. Yumuşak, kolay taranan bir yapıya sahip olur.

 

Kuru mat ve sert saç bakımı için saçlarımızı yüksek ısıdan uzak tutmalıyız. Çok fazla saç şekillendirici kullanılmamalıdır. Fön makineleri, düzleştiriciler, maşalar; sıcak ile fonksiyonlarını yerine getirdikleri için saçların aşırı kurumasına ve sertleşmesine yol açarlar. Aynı şekilde, çok sıcak su ile saçlarımızı yıkamamalıyız. Saçlarımızı şekillendirmek adına sıklıkla fırçalamamak gerekir. Kullandığımız tarak kaliteli olmalı ki saçınızın koparmadan tarayabilmelisiniz. Eğer saçlarınız bu tarz işlemlere sürekli maruz kalıyor ise saçın durumuna göre haftada 1 veya 2 defa saf keratin proteini yüklemeniz gerekebilir. Aksi halde saçlarımız yapılan bu işlemlerden dolayı yıpranacaktır ve kopmalar meydana gelecektir.

Kuru mat, cansız, yorgun ve sert saçlara sahipseniz, bunun bir nedeni de; vücudunuzdaki B1 ve B2 vitaminlerinin eksikliğindendir. Bunun için gerekli vitaminleri yiyeceklerden almalısınız.

Yorumla